Merhabalar, bu yazımda Açlık Sanatçısı ‘nı incelemeye çalıştım.

Açlık Sanatçısı nedir?

Her zamanki gibi tuhaf bir giriş yaptım ama kitabı her gören açlık sanatçısı ne diye sorduğu için kitabı henüz okumadıysanız bilgi sahibi olmanız için ekledim bu başlığı. Açlık sanatçısının ne olduğunu bilenleri sonraki paragrafa alalım. Açlık sanatçısı aç kalma sanatını icra eden kişidir. Çok açıklayıcı oldu. Biraz daha açayım. Bu insanlar aç kalacakları bir süre belirlerler ve gösteri yapacakları alanda bir kafese kapatılırlar. Bu süre içinde su içebilirler ama yemek yiyemezler. Gösteri bittiği zaman da iki kişi onu kolundan tutarak kaldırır ve bir şeyler yedirirler. Kısacası açlığı bir sanat olarak kullanırlar.

Franz Kafka ve açlık:

Franz Kafka’nın açlık üzerine bir hikaye yazması ilginç değil. Zira kendisi hiçbir zaman yemek yemeyi seven biri olmamıştır. Yemeği özellikle de eti çok sevmez. Tabi öson günlerinde de tüberkiloz nedeniyle boğazı iyice şişer. Böylece ona zaten çok da hoş görünmeyen yeme eylemini yapamaz hale gelir. Hatta kendisinin veremden değil de açlıktan öldüğü gibi iddialar bile vardır.

Kitap neden hep sanatçıları anlatır?

Kitap genel olarak sanatçıların hayatına konuk olur. Bunun sebebini tabi ki net olarak bilmemiz mümkün değil ama Franz Kafka ‘nın bu kitabında sanatçıya bakışı incelediğini söylemek yanlış olmaz. Sanatı, sanatçıyı ve sanata toplumun bakışını aktarmıştır bize. Bu konuda da oldukça başarılı olmuştur çünkü kendisi de bir sanatçıdır ve toplumun ona bakışı bırakın zamanını günümüzde bile çok da pozitif değildir.

Kitapta kullanılan basit ve anlaşılır dil:

Kafka denildiği anda çoğumuzun aklına Kafkaesk diye adlandırılan yazma tekniği gelir. Bu tekniğin izlerini Franz Kafka ‘nın çoğu eserinde görmek mümkündür. Dava, Şato, Amerika hatta mektuplarında bile kullanır o kendine özgü yazma tekniğini ama Açlık Sanatçısı farklıdır. Evet, yine okuduğunuz şeyin Kafka’nın elinden çıktığını anlayabilirsiniz ama farklı olduğunu da anlarsınız çünkü kitap aşırı derecede açık bir dille yazılmıştır. Ne Dava’daki gibi kaışıktır hikayeler ne Amerika kadar ütopik. Bu nedenle Franz Kafka kitaplarını okumaya başlayanlar için de kesinlikle idealdir.

Son eser:

Franz Kafka’nın ailesine yazdığı mektuplar dışında yazdığı son şeydir bu kitap ölmeden önce basılan son kitabı da olmuştur aynı zamanda. Aslında bu kitabı gerçekten Franz Kafka ‘nın bütün eserlerinden ayrı olarak değerlendirmek gerekir. Ölüm bu kitabın her cümlesine işlemiştir çünkü. Dili anlattığı konu oldukça farklıdır önceki kitaplarından.

Çeviri Sorunsalı:

Gelelim neredeyse her kitap yazımda yer verdiğim kısma. Evet, elimizdeki çoğu kitabın baskısı Açlık Sanatçısı şeklinde ama maalesef tek çeviri bu değil. Kitabın bir de Açlık Şampiyonu versiyonu var. Yani nerede başlasam eleştirmeye bilemiyorum hani neden? Söyleyebileceğim tek bir şey var. Hani tamam içinizden böyle bir çeviri yapma isteği geldi bari öncekilere baksaydınız da sanki Franz Kafka bir sanatçı bir de şampiyonun hikayesini yazmış gibi olmasaydı.

Yakılma sorunsalı:

Tabi bu kitapla ilgili yazıp da Max Brod’u anmamak olmaz. Zira Franz Kafka son günlerinde sadık dostu biricik arkadaşı Max’e kitaplarını yakması için resmen yalvarmış. Peki Açlık Sanatçısı’nı bu konuda özel kılan ne? Sebebini tam olarak açıklamak her zamanki gibi yine mümkün değil ama nedense Franz Kafka özellikle bu kitabın yakılmasını ve ortadan kaldırılmasını istemiş. Çok sevgili dostu Max de insanlığa iyilik arkadaşına kötülük yaparak kitapları yakmayıp yayınlatmaya devam etmekle kalmamış bir de mektuplarını toplayıp yayınlatmalarını sağlamış. Ne diyeyim bilemedim. Teşekkür etsem de sövsem de kötü hissedeceğim kendimi.

Kafkaesk kitaplar ve Kafka da kim sorusuna bir yanıt:

Franz Kafka 101:

Ceza Sömürgesi

Dava

Felice ‘ye Mektuplar

Babaya Mektup

Dönüşüm

Açlık Sanatçısı
Etiketlendi:     

CansuEceKılıç

sıkılmaktan sıkılmış bir öğrencimsi, tanıdığı herkesi bezdirdikten sonra bütün dünyayı darlamaya karar verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir