Merhabalar bu yazımda Anna Karenina ‘nın ilk cildini inceleyeceğim.

Madame Bovary ve Anna Karenina:

Her zamanki gibi çok hoş bir giriş yaptım farkındayım ama toplayacağımı umuyorum. Muhakkak biliyorsunuzdur Madame Bovary ve Anna karenina oldukça çok kıyaslanılır. Tabi hangisinin daha güzel olduğundan tutun da hangisinin toplumu ve gerçekliği daha iyi yansıttığına kadar tartışılır. Bu tartışmalar da genellikle şu noktada biter. Hangisi diğerini etkiledi? Burada oldukça ilginçleşir işler çünkü önce yazılan kitap Madame Bovary’dir. Buna rağmen Anna Karenina da oldukça özgün bir kitaptır çünkü Madame Bovary sadece Emma Bovary’yi aktarırken Anna Karenina Levin, Kiti gibi karakterleri de hikayeye dahil eder ve onlar da kitapta en az Anna kadar etkin anlatılır. Üstelik Anna kocasının iyiliğinin altında ezilip kötü hissederken Emma kocasının salak olduğunu düşünür ve onu kandırmaktan resmen zevk alır. Yine de Tolstoy’un Gustave Flaubert’ten ilham almış olma olasılığı oldukça yüksektir.

Rus Kültürü:

Anna Karenina’yı Madame Bovary veya Aşk-ı Memnu’dan ayıran bir diğer kriter de Rus kültürünü ve toplumunu çok iyi yansıtması. Sadece kitabı okuyarak bile Çarlık Rusyası ile ilgili birçok şey öğrenmek mümkün. O bitmez balo ve davetlerinden tutun da kahvaltı saatlerine kadar (Sabahları oldukça geç kalkar bizim öğle yemeği yediğimiz saatte kahvaltı ederlermiş.) boşanma prosedürlerine kadar bilgi sahibi olabiliyorsunuz kitabı okuduktan sonra.

Neden bu kadar çok karakter var?

Bu konuda oldukça çok tartışılıyor çünkü kitapta Dolli ve Stiva’nın Kiti ve Levin’in hayatına neredeyse Anna’nınki kadar çok yer veriliyor. Yani kitabın ismi sadece bir bölümüne hitap ediyor. Zaten bu nedenle yapılan hiçbir film veya tiyatro Anna Karenina’yı olduğu gibi yansıtamıyor. Bir kısmı Tolstoy’un sadece bir aşk romanı yazmak istemediği için bunu yaptığını iddia ediyor. Bazıları da Anna’nın sıradışı hayatını bir merak unsuru haline getirerek Levin’in kuşkularını bize okutturduğunu söylüyor. Tabi bu sorunun net bir cevabını almamız mümkün değil ama bu kadar çok karakter olması kitabı sadece olumlu bir yönde etkiliyor. Zira kitap sadece Anna’yı anlatsaydı bu kadar sevilir miydi? (Şahsen ben sevmezdim.) Bilemiyoruz.

Gerçek Levin:

Levin Lev Tolstoy’un bir yansımasıdır. Hatta karısı Levin’den yeteneği olmayan Lev olarak bahseder. Ava gitmesi, yaşadığı kuşkular hepsi bir temele dayanır. ilginç kısmı geliyor olayın. Levin ve Kiti’nin evlilik hikayesi de gerçektir. Yani ikisinin evliliği gerçekten de bir tebeşir sayesindedir.

Anna Karenina “1”

CansuEceKılıç

sıkılmaktan sıkılmış bir öğrencimsi, tanıdığı herkesi bezdirdikten sonra bütün dünyayı darlamaya karar verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir