Merhabalar, bugün size Liverpool’un dört atlısının beyin eriten filmi Help!’ten bahsedeceğim. Yazının sonunda beyninizin normale döneceğini umuyor ve başlıyorum.

Kaili nereden çıktı ?

Hemen açıklıyorum. A Hard Day’s Night (Çok güzel film izlemediyseniz izleyin bence.) ile çok başarılı olmuş ve artık kendilerini oynamaktan sıkılmış Be-atle’lar (anlayan anladı.) aslında filmin Texas’ta çekilmesini ve kendilerinin de birbirine düşman dört kovboyu canlandırmasını istemiş. Sonunda senaristler bir şekilde onları bir doğu tarikatıyla ve İngiltere’yi ele geçirmek isteyen bilim insanlarıyla ortak mücadeleye ikna etmiş ve sonunda yine kendilerini oynamak zorunda kalmışlar.

the beatles
kaynak: beatlesbible

Filmin orijinal adı Eight Days A Week’ miş

Evet, ben de ilk duyduğumda oldukça şaşırmıştım. Paul Eight Days A Week’i hem şarkı hem de film adı olarak oldukça beğenmiş, diğerleri de beğenmiş ama çok da içlerine sinmemiş ve bu sıralar bir gün konserden sonra psikopat fan kitlelerinden haklı olarak daralan John “Help!”i yazmış ama bu şarkıyı yazdığını kimseye söylememiş çünkü onu zayıf göstereceğini ve kimsenin onu anlamayacağını düşünmüş. Sonrasında bir gün menajerleri Brian Epstein şarkının yazılı olduğu kağıdı görmüş ve diğerlerine koşup bu şarkı çok güzel, süper de film adı olur, Eight Days A Week’i niye zorluyorsunuz demiş. Tabi şarkıyı dinleyen diğer Be-atle’lar da şarkıyı çok sevmiş ve filmin adı Help! olarak kalmış. Gerçekten de filmin formatı düşünülürse Help! çok daha uygun bir isim.

the beatles
kaynak: beatlesbible

Neden Ringo ön planda ?

Öncelikle gerçek adı Richard Starkey olan Ringo’nun adının Ringo olmasının sebebi bir sürü yüzük takmasıdır. Tarikat da yüzük yüzünden onun peşine düştüğüne göre en mantıklı seçenek Ringo’dur. İzleyebileceğiniz her klipte, her filmde yüzük taktığını görebilirsiniz zaten. Ayrıca ilk filmlerini izleyen herkes (ben de dahil) Ringo’nun oyunculuk yeteneğine hayran kalınca onu daha ön plana koyan bir senaryo yazmayı herkes daha uygun görmüş. Ayrıca bu zamanlarda depresyonda olan John’un, her zamanki gibi herkese yardım etmek için çırpınan Paul’ün ve zaten konuşmayı çok da sevmeyen George’un da işine gelmiş. Ayrıca benim gibi en sevdiğiniz Beatle Ringo’ysa bu filmi sizin için çok daha güzel yapacak.

kaynak: beatlesbible

Beatle’ların efsane malikanesi:

Filmi izleyip de evlerine girdikleri sahnede gözlerini kırpıştırıp da ekrana “Doğru gördüm değil mi?” diye bakmayanımız yoktur diye düşünüyorum. Gerçekten de evin içindeki otomatlar olsun, dönen kitaplıklar olsun, yerden açılan yataklar olsun, her tarafı ışıkla döşenmiş ve yine yerden çıkan org olsun evin içi her açıdan çok ilginç ve güzel ayrıca çok para harcadıkları da kesinlikle ortada.

kaynak: beatlesbible

Bahama’lar ve Alp’ler filmin bir parçası değildi.

Her ne kadar filmde kaçmak için geziyorlarmış gibi gözükse de gerçekte gittikleri hiçbir yer filmin parçası değildi. Rastgele tatil yapmak için Alp’lere ve Bahama’lara gitmişlerdi. Gittiklerinde de çok beğenip “Zaten kovboy olamadık bari izin verin de buraları senaryoya ekleyelim.”diyerek bu yerleri filmin bir parçası getirmişler.

Hiçbiri kayak yapmayı bilmiyordu.

Filmdeki binlerce düşme sahnesinden de bunu çıkarabilirsiniz zaten ama yine Anthology’de Ringo Starr’ın anlatımına bittiğim için burayı da eklemek istedim. Kayakla ilk tanışmaları bu film aracılığıyla olmuş. Filmin yönetmenleri kayak takımlarını onlara giydirip dağdan aşağı itmiş. Hepsi yolun yarısında düşmüş ve aynı şeyi yeterli görüntüyü alana kadar tekrarlamaya devam etmişler. Zaten filmde de acı çektikleri gayet net görülüyor hatta izlerken sizin canınız acıyor desem yalan olmaz.

the beatles
kaynak: beatlesbible

Bahama sahneleri kışın çekilmiş.

Evet, maalesef doğru okudunuz. Ben de böyle olsun istemezdim ama öyle. Üstelik filmin akışına göre orada hava sıcakmış gibi davranmaları gerektiğinden incecik ve üstelik kolları yukarı kıvrılmış gömleklerle dolaşıp, sahilde gezip (kumda yüzmeye çalışmalarının sebebi bu olsa gerek.) bisiklet sürüp yetmezmiş gibi denize atlamak zorunda kalmışlar.(Mayolarla dolaşan kızlara saygılarımı sunuyorum.)

the beatles

Bütün film boyunca kafaları güzelmiş.

Zaten İngilizceniz iyiyse konuşmalardaki kopuklukları fark etmişsinizdir. Yine de filmin birkaç yerinde bu durum biraz fazla etki olmuş ben de bunlardan bahsetmek istiyorum. Körling sahnesindeki bomba patlayınca koşmaya başladıkları zaten görülüyor ama bunun üzerine Paul ve Ringo iki kilometre daha koşmuşlar ve tazelenip geri dönmüşler. Bir metre kar olduğu düşünülürse çok acı çektiklerini söylemek yanlış olmaz zaten. Sarayda çektikleri sahneyi de bu sebep yüzünden beş kere çekmek zorunda kalmışlar çünkü; sürekli gülme krizine giriyorlarmış. Evet, gerçekten de saraydaki askerlerin hortumlarından çıkan boyalar gülünmeyecek gibi değil, yine de sonunda ortalama şekilde sahneyi bitirmeyi başarmışlar.

Filmin The Beatles üzerindeki etkisi ne oldu?

Tabi ki yaptıkları her şey gibi Help!’ten de ilham aldılar, bu film de onlara bir şeyler öğretti ama; film en çok George’a yaradı. Hatırlarsanız doğu lokantası sahnesinde sitar çalan bir adam vardı ve filmin soundtrackinde de doğu müzikleri yer alıyordu. Sitar George Harrison’ın çok ilgisini çekmiş, onlara nasıl çaldıklarını, nereden aldıklarını falan sormuş; sonra eve döner dönmez bir sitar almış ve kısa süre içerisinde çalmayı öğrenmiş. Rubber Soul’dan sonra da sitar neredeyse bütün albümlerinde bulunuyor. Zaten akustik ve rock müziğe sitarı ve genel olarak doğu müziğini yerleştiren George’dur. Sonrasında Hint müziği, meditasyon, doğu kültürü birbirini kovalamış ve dördü birden kendilerini Hindistan’da meditasyon kampında bulmuşlar. Hatta George Harrison öldüğünde küllerinin Hindistan’a dökülmesini istemiş ve gerçekten de dediği yapılmış. Kısacası bu film herkes ama herkesten çok George için dolayısıyla tüm dünya için bir dönüm noktası olmuş.Beni meditasyon yapmaya iten kişilerin de onlar olduğunu düşünürsek bu film benim hayatımı bile değiştirmiş oluyor.

kaynak: beatlesbible

Beyninizi daha da çok yaktıysam çok özür dilerim. Buradan Beatles seven herkese sevgilerimi gönderiyorum.

Altmışları seviyorsanız:

Woodstock: 101

Beyin Yakan The Beatles Filmi : HELP!
Etiketlendi:                     

CansuEceKılıç

sıkılmaktan sıkılmış bir öğrencimsi, tanıdığı herkesi bezdirdikten sonra bütün dünyayı darlamaya karar verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir