Merhabalar; bugün sizinle romantik, güzel ve bir o kadar da tuhaf bir kitap inceleyeceğiz. Genç Werther’in Acıları…

Dikkat! Dikkat! Uyarı!

Başlıkta da görüldüğü üzere bu incelemeye başlamadan önce bir uyarı yapmam gerekiyor. Genç Werther’in Acıları okuduğunuz şeylerden çok etkilenen biriyseniz bir kabus haline gelebilecek kadar depresif bir kitaptır. Okumadan önce iyi ve kuvvetli bir ruh halinde olduğunuzdan emin olun yoksa size temin ederim hayat bir an çok boş ve gereksiz görünecek. Rica ediyorum okuduğunuz şeylerin sadece kurgu olduğunu unutmayın. Açık konuşmam gerekirse bu kitap benim psikolojimi hiçbir şekilde kötü etkilemedi. Kitabı okuyan arkadaşlarımın da ruh halini bozmadı. Ben sadece kitabı bitirdikten sonra Werther’in yolunu takip etmeyi seçmiş binlerce kişi olduğu için gereksiz bir uyarı yapmak istedim. ( Sonuçta kitap okuyorsunuz. Nükleer silah kullanmıyorsunuz.)

Kitap tamamen gerçektir.

Evet, aynen öyle intihar kısmı dışında bütün kitap gerçektir. Goethe’nin Charlotte’a olan aşkını anlatır kitap. Mektup biçiminde yazılmış kitaptaki her cümle Goethe’nin içinde bulunduğu umutsuzluğu bizzat yansıtır. Hatta Werther’in kendine yeni bir hayat kurmak için taşınması ama orada da tutunamaması, Lotte’nin Werther’i arkadaşlarından biriyle evlendirmek için uğraşması ama arkadaşlarından hiçbirini Werther’e yakıştıramaması, Werther taşındıktan sonra iki ay içinde Lotte’nin evlenmesi hepsi gerçektir. Zaten Goethe’nin Werther’i öldürmesindeki amaç Charlotte’a olan duygularını öldürmek ve kapıldığı umutsuzluktan çıkmaktır. Kısacası Goethe Werther’i bir kurtarıcı olarak yaratmış ve onu öldürüp kendini yaşatmayı seçmiştir.

Kitap yayınlandığı her yerde karışıklık çıkardı.

Kitap gittiği her yere umutsuzluk götürdü ve istisnasız her yerde toplu intiharlara sebep oldu. Böylece kitap ünlendikçe ünlendi, kitabı daha çok kişi okudu, sonuç olarak daha çok kişi kendini öldürdü. Kitap yasaklanana kadar da bu döngü devam etti ancak kitabın yasaklanması Genç Werher’in Acıları’nın ününe ün katmaktan başka bir işe yaramadı. Günümüzde bile yasaklı kitaplar bölümü olan kitapçılarda sergileniyor, satılıyor. Kısacası yasaklanmış olması sadece kitabı daha cazip hale getiriyor.

Kitap sevildiği kadar da eleştirildi.

Özellikle din adamları ve dindarlar tarafından eleştiri yağmuruna tutulduğunu söylemek hiç yanlış olmaz. Zaten dönemin önemli insanları ne romantik akımı ne intihar fikrini ne de sevdiğinin uğruna her şeyi yapabilecek bir nesli desteklemiyordu ancak; daha önce de bahsettiğim gibi eleştiriler ve kınamalar sadece kitabın ününü ve kitabı okuyan kişi sayısını arttırdı.

Genç Wether’in Acıları’nın edebiyattaki yeri :

Üzerine en çok konuşulmuş, yazılmış, çizilmiş kitap nedir derseniz hiç düşünmeden Genç Werther’in Acıları derdim. Romantik akımın ilk ve en önemli eserlerinden biri olmanın yanı sıra realizmin de en büyük öncülerinden olmuştur. Romantizmden iyice tiksinen realistler için bu kitap bardağın taştığı nokta olacaktır. Ayrıca kitaptan bahsetmeyen yazar yoktur sanıyorum. Sabahattin Ali’den tutun da Franz Kafka’ya kitabın bahsinin geçmediği realist ve romantik kitap sayısı gerçekten azdır. Felice’ye Mektuplar, Bilirbilmezler, Değirmen; kitabın adının da kendisinin de netçe geçtiği yüzlerce kitaptan üçüdür sadece.

Kasik Edebiyat:

Madame Bovary

Dönüşüm

Kürk Mantolu Madonna

Genç Werther’in Acıları :101
Etiketlendi:         

CansuEceKılıç

sıkılmaktan sıkılmış bir öğrencimsi, tanıdığı herkesi bezdirdikten sonra bütün dünyayı darlamaya karar verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir