Merhabalar! Bu yazımda İspanyolca’ya yeni başlayan herkesi bilgilendirmeyi amaçlıyorum ve buna ek olarak tecrübelerimi de ekliyorum. Karşınızda İspanyolca A2 :101

Evden öğrenebilir miyim?

Ben dahil çoğu kişi bunu sorguladı ve birkaç girişimde bulundu. Peki, evde İspanyolca öğrenebilir misiniz? Neden olmasın? Tabi bir kursa gitmek ve özellikle de yabancı bir hocadan ders almak çok daha kolay, hızlı ve etkili olacaktır ama yine de evde İspanyolca öğrenmek mümkün değil diyemem. İnternette bu konuda oldukça aydınlatıcı kaynaklar var özellikle İngilizce biliyorsanız hiç sıkıntı çekmezsiniz. Yine de ben beni takip edecek bir şey isterim diyorsanız uygulamaları öneririm. Özellikle Memrise beni zamanında oldukça eğlendirmişti.

Evden İspanyolca’mı ne kadar ilerletebilirim?

Bence bir kursa gitmeye veya gitmemeye karar vermeden önce sormanız gereken en önemli soru bu. Ben bu paragrafta kendi yaşadıklarımdan yola çıkarak bir uygulamayla İspanyolca’nızı ne kadar geliştirebileceğinizi anlatmaya çalışacağım.

Öncelikle ne kadar ilerlemek ek istediğinize bağlı bu durum. Şöyle sadece birkaç kelime ve kalıp öğrenip ortamlarda hava yapayım diyorsanız herhangi bir İspanyolca diziden bile istediğinizi alabilirsiniz. Ama yok ben öz geçmişimde C2 İspanyolca yazsın istiyorum diyorsanız bence kesinlikle kurs araştırmaya başlamalısınız. Zira yaklaşık bir yıl kendi kendine İspanyolca öğrenmeye çalışmış biri olarak gittiğim 2.5 aylık kursta çok daha fazla ilerleme kaydettiğimi ve önceden bildiklerimin beni iki hafta idare ettiğini söyleyebilirim.

Bunun yanında Memrise tarzı uygulamalar kelime ve telaffuz öğrenimi açısından oldukça faydalı. Ben kursa gittiğimde “ll” harfinin “y” olarak okunduğunu biliyordum örneğin. Yine de “llemarse” fiilinin dönüşlü olduğunu kursta öğrendim.

Kısacası benim size önerim kesin olarak karar vermeden önce bu uygulamalardan birinden yardım almanız ve sonra bir dil kursunda devam etmeniz. Hele benim gibi İspanya’da büyümüş bir öğretmene denk gelirseniz ne güzel!

Kurs Bulma:

Emin olun konumuz İngilizce olsa asla bu yazıya böyle bir kısım eklemezdim. Şaşırtıcı bir şekilde dünyada en çok konuşulan dil İspanyolca’yı Türkiye’de doğru dürüst öğreten bir kurs bulmak çok zor hatta imkansız. Kendi adıma söyleyeyim ben çok kurs aradım ama bir türlü faydalı bir şey bulamadım. Sonunda internet ortamından çıkıp Kızılay’a gittim ve hiçbir şey bilmeden Tac dil kursuna girdim. En güzel özellikleri de sadece İngilizce yerine İspanyolca, Almanca, Fransızca, Rusça hatta yabancılara Türkçe bile öğretmeleriydi. Şansıma gerçekten çok iyi çıktı. Öğretmenimi de gerçekten çok sevdim. Kısacası bulduğunuz kurs ve bahtınıza çıkacak öğretmen öğrenmeye çalıştığınız dile olan bakış açınızı tamamen değiştirebilir. Zira Almanca’dan tiksinmemin başlıca sebeplerinden biri çok zor yazılması ve BREGEAL’in rezalet Almanca öğretmenleri.

İngilizce bilmeli miyim?

Tabi ki İspanyolca öğrenmek için İngilizce’ye ihtiyacınız yok. Yine de benden söylemesi işinizi çok kolaylaştırır. Zira zaten ana diliniz dışında bir dilin alt yapısını kavradıysanız bir taneninkini daha anlamak zor olmayacaktır. Ayrıca bu kursları genellikle hazırlık okumuş üniversite öğrencileri alıyor ve emin olun öğretmeniniz yabancıysa İngilizce konuşmak istiyor. Kısacası gerekli mi? Hayır. Peki bilmeniz işinizi kolaylaştırır mı? İngilizce ve İspanyolca aynı dil ailesinden gelmediği için Almanca’da olduğu gibi büyük bir kolaylık vaat etmem mümkün değil. Yine de yine söylüyorum hocanızın İngilizce’si Türkçe’sinden iyiyse İngilizce bilmek ve akıcı konuşabilmek işinizi çok kolaylaştırır.

Nesi Zor, Nesi Kolay?

İspanyolca genel olarak öğrenmesi en kolay ikinci dil kabul ediliyor. Bence de bu oldukça doğru bir değerlendirme. Peki nesi kolay, nesi zor? Hemen açıklayayım.

Öncelikle heceleme sıkıntıları yaşatmayacak bir dil arıyorsanız İspanyolca tam size göre. Zira sesten yazıya geçirmek oldukça kolay ve kelimeyi bilmeseniz bile rahatlıkla heceleyebiliyorsunuz. Kısacası spelling errorlardan daral geldiyse İspanyolca çok faydalı olabilir.

Fiil çekimleri… Bu konuya ayrıca da değineceğim ama şimdiden söyleyeyim. Evet, fiil çekimleri biraz tatsız olabiliyor ama öznesiz cümle kurabilmek de bir o kadar pratik kısacası öğrenirken acı çekip kullanırken sevebileceğiniz bir şey fiil çekimleri.

Resmi dil… Tabi bunun iyi veya kötü bir şey olması tercihlerinize kalmış. Şahsen ben yaşım küçük olduğu için kime siz kime sen diyeceğimi pek bilemiyorum ve donup kalıyorum. Bu nedenle resmi dilin olmaması oldukça işime geliyor. Yine de eminim resmi dil de İspanyolca’yı oldukça kullanışlı yapan özelliklerden biri.

Telaffuz.. İspanyolca gerçekten en kolay telaffuz edilen dillerden birisi. Hatta belki de en kolayı. Ayrıca yine İngilizce’deki tomato gibi kelimeler size ter döktürüyorsa aşırı güzel olabilir sizin için İspanyolca öğrenmek. Üstelik kelimenin anlamını bilmeseniz bile sınıf içinde bir şey okurken rahatlıkla telaffuz edebileceğiniz için rezil olma ihtimaliniz oldukça az. Ve tabi ki bilmediğiniz bir kelimenin anlamını öğrenmek de. Sonuçta nasıl yazılıyordu ya bu diye sinir krizlerine girmeden sorunu çözebilirsiniz.

Artikeller… Şahsen ben de İspanyolca öğrenmeye başladığımda artikelleri ve sıfatları artikellere göre çekimlemeyi gözümde çok büyütmüştüm. Birazında haklıydım da. Yine de söyleyeyim. Bir kere artikel yapısını kavradığınız zaman bu bir zorluk olmaktan kesinlikle çıkıyor ve artikelleri çoğul yapmak da oldukça kolay. Kısacası İspanyolca öğrenmek istiyor ama artikellerden korkuyorsanız hiç korkmayın. Sadece sıfatı çekin yeter.

Zamanlar… İspanyolca’da gerçekten çok fazla tense bulunuyor ve bunların genel olarak farklı kalıpları var. Örneğin I used to… kalıbı İspanyolca için ayrı bir tense. Kısacası bunu bir avantaj olarak da görebiliriz, bir dezavantaj da.

Ne öğreneceğim?

Tabi ki öncelikle kendinizi tanıtmayla karışık geniş zaman öğrenerek başlayacaksınız. Zaten fiil çekimlerini anladığınız zaman bu konu bitmiş demektir.

Ailenizi tanıtacaksınız. Yukarıda anlattığımdan farklı bir kalıp içermiyor bu. Nerede yaşadıkları, kaç yaşında oldukları gibi bilgiler verebilmeniz gerekiyor o kadar.

Kıyafetlerle ilgili kelimeler öğrenme ihtimaliniz oldukça yüksek. Bu kısımda da anlamanız gereken fazla bir şey yok.

Yiyecek kısmı tamamen ayrı bir üniteyi oluşturuyordu benim kursumda. Bu kısımda neyi, ne zaman, nasıl yediğinizi anlatabilmeniz yeterli.

Yer, yön bilgileri; zaten her dilin A1 veya A2 aşamasında yön kısımlarına denk gelirsiniz. Bu kısım için de fazla bir çabaya ihtiyacınız yok. Ayrıca mahallenizi tanımlamanız gerekebilir bu aşamada.

Sipariş vermek; fazla açıklama yapmayacağım. Öğretmemeleri tuhaf olurdu.

Kısacası İspanya’ya veya bazı Latin Amerika ülkelerine gittiğinizde sizi idare edecek kadar çok şey öğreneceksiniz. Yalnız bu bilgilerin hiçbiri bunaltıcı veya sıkıcı değil.

Grammer olarak ne öğreneceğim?

Öncelikle “ser”, “estar”, “hay” farkını çok iyi dinleyin. Gerçekten bu kısmın oturması zor çünkü.

Geniş zaman… Zaten yukarıda da bu konudan bahsettim. Düzenli fiillerin yapısını anlayıp. Düzensiz fiilleri mantığınıza oturtun yeter.

Şimdiki zaman… Zaten görünce bunun zor bir şey olmadığını anlayacaksınız. Üstelik sizden her fiili şimdiki zaman haline getirmenizi beklemeyecekler.

Bunun dışında perfect tense geçmiş zaman ve going to görebilirsiniz. Zira bize öğrettiler. A2’de bu kadar çok tense öğrenilmesinin sebebi ise daha önce de söylediğim gibi İspanyolca’da çok fazla tense olması.

Benim deneyimim:

Ben kendi adıma İspanyolca’yı çok sevdiğim söyleyebilirim. Sadece konuşulma şekli olarak değil. Gramer yapısı ve fiil çekimleriyle. Bu kursun yazımı renklendirdiğini de söylemem yanlış olmaz. Kısacası boş vaktiniz varsa pineklemek yerine neden böyle bir vasıf kazanmayasınız. İki yabancı dil bilmenin getirdiği artılardan bahsetmiyorum bile. Hele bir de benim gibi liseyi bitirmeden üç yabancı dil öğrenmek gibi bir planınız varsa.

Şimdiden hepinize iyi öğrenmeler. Umarım bir gün İspanya’da karşılaşırız.

İspanyolca A2 :101
Etiketlendi:         

CansuEceKılıç

sıkılmaktan sıkılmış bir öğrencimsi, tanıdığı herkesi bezdirdikten sonra bütün dünyayı darlamaya karar verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir