Merhabalar, bugün her Salı yaptığım gibi bir kaligrafi yazısı paylaştım. Kaligrafi Dersleri serimde bu hafta birkaç tane süsleme tekniğine bakacağız

Acı gerçekler

Şimdiye kadar hep harfler ve kaligrafi üzerine yazdım ama size gerçeği hiç söylemedim. Sıkı durun geliyor. Mükemmel kaligrafi diye bir şey yoktur. Üzerine bir şey koymazsanız muhakkak bir yeri yamuk olacaktır. Muhakkak bir yerinde mürekkep izi kalacaktır. Emin olun süsleme ve gölgelendirme işleri şimdiye kadar karalama olarak adlandırdığınız işleri internette gördüklerinizle aynı seviyeye getirecek. Hatta ben daha bile güzellerini yapacağına eminim.

Gölgelendirme:

Gelelim en önemli noktalardan birine. Gölgelendirme yapabilmek sadece kaligrafi için değil aklınıza gelebilecek her yazı için önemlidir. Derslerde güzel not almak ama çok da vakit harcamak istemiyorsanız çok güzel kullanabilirsiniz. Sadece yolda üç boyutlu bir tabela görmüşsünüz gibi düşünün. Zaten resim de yapıyorsanız bu kısım sizi hiç zorlamayacaktır. Ekleyeceğim tek nokta var. Harflerin bağlama noktalarını lütfen unutmayın çünkü başka türlü hiç gerçekçi durmuyor. Zaten bunu da yaparsanız artık kendinizi bir kaligrafi ustası olarak adlandırmaya hazırsınız demektir.

Beyaz Kalem Kullanın:

Beyaz kalem kullanmak kaligrafi işlerinizi güzelleştirmenin en güzel ve en kolay yollarından biridir. Gerçekten bir şeye benzemesine bile gerek yok rastgele yıldızlar veya noktalar çizmeniz bile yeterli olacaktır. Gerçekten beyaz kalemin sonuçları sizi şaşırtacak derecede güzel olabiliyor. Peki sorumuza geliyoruz. En iyi beyaz kalem nedir? İyi beyaz kalem diye bir şey yoktur. Her beyaz kalem donar. Ucuna hohlamak suretiyle ısıtmaya çalışırsanız da fayda etmez. Yazının ortasında gitme olasılığı çok yüksektir. Daha demin al dedin şimdi ne diyorsun diyorsanız, haklısınız. Beyaz kalemler kullanması zorlu şeylerdendir ama sonuçlar da bir o kadar güzeldir. Neyse, hemen kolay bir çözüm de aktarayım. Kullandığınız kalemlerden çok mürekkep akıtan varsa onunla kullanmayacağınız bir kağıda çizgi atın. Beyaz kalemler genelde mürekkebe daha iyi tutunuyor çünkü. Asla bastırmayın. Yumuşakça bu çizginin üzerinden geçin. Tabi çizginin biraz kalın olması gerek. Garantili bir yöntem değildir bu ama yine de beyaz kağıda saatlerce çizgi atmaktan iyidir diye düşünüyorum. Tamam şimdi varsayalım ki mürekkebiniz var. Lütfen bastırmayın. Yumuşak yumuşak yavaş yavaş geçin üzerinden yazılarınızın. Ayrıca beyaz kalemler daksil görevi de görebilir. Zira üzerini kalemlerle kapladığınızda yaptığınız hatayı siz bile bulamazsınız.

Üzerinden geçin.

Çizgileriniz mi yamuk?, elleriniz mi titriyor? Sorun yok. Üzerinden geçin. Tabi kaligrafi kalemiyle yapmayın bunu. Elinize herhangi bir fineliner veya jel kalem alabilirsiniz. Kurşun kalem bile iş görür. Kenarlarını belirginleştirin. Sonrasında isterseniz üzerine desenler çizip gölgeler de ekleyebilirsiniz.

Haftaya benim en çok sevdiğim şeyi yapacağız. Renkleri karıştıracağız.

Pardon Kaligrafi ne?

Kaligrafi Nedir? Ne değildir?

Kaligrafi Dersleri “1”

Kaligrafi Dersleri “2”

Kaligrafi Dersleri “3”

Kaligrafi Dersleri “4”

Kaligrafi Dersleri “5”

Kaligrafi Dersleri “6”

CansuEceKılıç

sıkılmaktan sıkılmış bir öğrencimsi, tanıdığı herkesi bezdirdikten sonra bütün dünyayı darlamaya karar verdi.

Kaligrafi Dersleri “6”” üzerine 2 düşünce

  • 1 Ağustos 2019, 20:30
    Kalıcı bağlantı

    Güzel bir paylaşım olmuş. Beyaz kalemi hiç denememiştim, en kısa zamanda deniyeceğim. Başarılar 🙂

    Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir