Merhabalar, Bugün her Salı yaptığım gibi bir kaligrafi yazısı paylaştım. Karşınızda Kaligrafi Dersleri “7”.

Pratiğin önemi:

Farkındayım haftalardır başınızın etini yiyorum. Şunu şöyle yapın, bunu böyle yapın diye ama emin olun bu dersten sonra emeklerinizin karşılığını alacaksınız. Sizi o güzel yazılardan ayırabilecek tek şey yembellik, lütfen bunu yapmayın, çalışmaya ve pratik yapmaya devam edin. Sonucun çok güzel olduğunu göreceksiniz. Özellikle bu dersimde anlatacağım renk karıştırma mevzusuna lütfen önem verin ve bu konuda bolca çalışın. Doğrusu ben haftalardır bu dersi bekliyorum çünkü bence renk karıştırma kaligrafinin en güzel ve zevkli kısmı.

Ne Lazım?

Renk karıştırma her fırça uçlu kalemle yapılabilir. Dikkat etmeniz gereken tek bir şey var. O da aynı cins kalem kullanmanız çünkü aynı tür mürekkep kullanmazsanız mürekkep olsaı gereken gibi karışamaz üstelik kalemin ucunu kalıcı olarak boyayabilir. Örneğin Sharpie Stained ve Faber Castell Pitt Artist Pen’İ karıştırmaya çalışıyorsanız, Sharpie yüksek ihtimalle kumaş kalemei olduğu için Pitt Artist Pen’in ucunu boyayacak ve kalemin rengini değiştirmese bile kumaş boyası olarak kalacaktır. Ben bu yazıda Pitt Artist Pen kullanacağım ama bunun kesinlikle belirli bir sebebi yok. Ben sadece Pitt Artist Pen’leri ve oldukça kolay karışabilen mürekkeplerini çok sevdiğim için onları tercih ettim (Bir tek onların renklerine sahibim dememennin 101 yolu…). Tabi çok gerekli değil ama bir de kaliteli kağıt lazım olacak size çünkü bir çizginin üzerinden defalarca gideceksiniz. Kısacası bir seferde bile arkaya geçiren bir kağıt kullanıyorsanız yırtılma olasılığı oldukça yüksek. Bunun yerine kaliteli bir defter yaprağı bile kullanabilirsiniz. Yeter ki emeğiniz ziyan olmasın.

Neyle ne gider?

Bu gerçekten de başlamadan önce karar vermeniz gerek bir olgu. Çünkü seçtiğiniz renklerin pigmentleri de oldukça önemli. Örneğin aşağıdaki resimde gördüğünüz bu iki kalemi aynı renk paletinden gelmelerine rağmen karıştırmanız zor olacaktır. Aslında büyük bir emek olmayacaktır bu. Zira kalemlerin birinin yeni olması şartıyla (Biraz sulu bir işlem renk karıştırma. Buna ek olarak bitmiş kalemlerinizi de değerlendirmenin çok güzel bir yolu kuru ve eski kaleminizle yazının üzerinden geçin ve ıslak kaleminizle dağıtın. Yine de renkleri ilk defa karıştıracaksanız yeni renk kullanmak daha zahmetsiz olacaktır.) her şeyi yapabilirsiniz. Unutmamanız gerek tek bir nokta var örneğin mor ve yeşili karıştırmak istiyorsunuz. Yalnız mor ve yeşili direk karıştırmaya çalıştığınızda ortaya tuhaf ve göze pek de hoş görünmeyen bir renk çıkıyor. Bunun yerine araya mavi koymayı deneyin. mavi fonun üzerine mor altına yeşil ekleyin. Böylece hem daka renkli bir iş yapmış olursunuz hem de gözleriniz erimez.

İki Yol Var:

  • Kalemleri birbirine yapıştırın:

Bu yol oldukça kolaydır ve göze hoş görünür. Sadece aynı cins iki kalemi alın ve birinin ucunu diğerin edenk getirecek şekilde tutun (Mürekkep akışı sağlamak için.). Birbirine yapıştırın ve bir süre bekleyin. Aslında bu yol sadece fırça uçlu kalemler için değildir. Fineliner’larla bile kullanabilirsiniz. Defterlerinizi renklerdirmenin çok kolay bir yolu da olabilir bu yöntem kısacası. Fırça uçlu kalemlerde mürekkep akışı için bir süe beklemeniz gerekir. zira yüzey ve kullanılan mürekkep miktarı bir fineliner’a göre oldukça fazla. Fırçaları ayırın. Zaten yukarıdan aşaıya tuttuğunuz fırçanın rengi değişmemiş olacak. Rengi değişmiş olanı da elinize alın ve yazmaya başlayın. Zaten kalem saatlerce beklemediyseniz ( 45 saniye ila120 saniye yazının uzunluğuna göre idare eder.) kalem kendi kendini temizler ve çok hoş bir ombre kaligrafi işine sahip olursunuz.

  • Klasik :

Fırça Darbeleri:

Bu kısım oldukça önemli. Zira normal bir şekilde yazıyı yazarmış gibi üzerinden gitmek pek de iyi bir fikir değil. Yavaş olun ve yumuşakça çizgi çizgi işinizin üzerinden geçin. Bastırmayın. Kaleminize lütfen zarar vermeyin, bitince çok üzülüyorsunuz çünkü. (Kısa süre önce kalemlerim bitti de acım taze. Sırf bu yazı için gidip kalemler aldım ama hala üzgünüm.

Başlayalım:

Resimlerden daha iyi takip edebileceğinizi varsayıyorum ama yine de sorunuz olursa her zaman yazabilirsiniz. En kısa zamanda cevap veririm diye düşünüyorum. Zira sıkılmaktan sıkıldığım doğrudur.

Kaligrafi Dersleri “7” ‘nin de sonuna sonuna geldik. Haftaya görüşürüz. Beni özleyin lütfen.

Ne ara buraya geldik?

Kaligrafi Nedir? Ne değildir?

Kaligrafi Dersleri “1”

Kaligrafi Dersleri “2”

Kaligrafi Dersleri “3”

Kaligrafi Dersleri “4”

Kaligrafi Dersleri “5”

Kaligrafi Dersleri “6”

Kaligrafi Dersleri “7”

CansuEceKılıç

sıkılmaktan sıkılmış bir öğrencimsi, tanıdığı herkesi bezdirdikten sonra bütün dünyayı darlamaya karar verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir