Merhabalar, bu yazımda haftalardır devam eden kaligrafi derslerimin sekizincisi ile sizinleyim. Huzurlarınızda Kaligrafi Dersleri “8”.

Bir araya getirin:

Şimdiye kadar hep nasıl yapılacağı konusunda bilgi vermeye çalıştım size. Buna karşılık olarak serimizin artık sekizinci dersinde olduğumuzu varsayarak artık bir araya getirme vaktinin geldiğini söyleyebilirim. Artık istediğiniz şeyi istediğiniz gibi yazabilecek bilgiye sahipsiniz. Yapmanız gereken tek şey öğrendiklerinizi bir araya getirmek ve yarattıklarınızla bütünlük sağlamak. Sadece yazı tiplerini ve süsleme şekillerini karıştırıp güzel bir görüntü elde etmeye çalışın.

İlham Perisi:

Saçma bir başlık oldu fakındayım ama açıklayacağım. Yaptığınız işin ilhamını almak önemlidir. Altı üstü kaligrafi yapıyorsun, gören duyan da yüzyılın ressamı zannedecek diyorsanız eğer haklısınız. Çok haklısınız hem de ama emin olun kaligrafi yapmak için masanın başına oturmaktansa masada otururken birden zıplayıp elinize koşarak kalemi alma hissi daha güzel. En azından benim için daha verimli oluyor yani.

Konsept yaratın:

Üzgünüm bu aşamada daha çok kaleme ihtiyaç duyacaksınız. Yine de gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki konsept yaratmak çok faydalı. Örneğin gece konsepti yaratmak için mavi arka plan üzerine açık mavi ve mor eklersiniz ve gümüş ve beyaz kalemlerle yıldızlar çizersiniz. Sonra da kağıdın kenarlarına birkaç takım yıldız çizersiniz hele bir de yazdıklarınız gece ile alakalıysa daha da güzel olur. Gerçekten buraya yazarken bile fikir hoşuma gitti umarım siz de beğenirsiniz. Beğenmezseniz de içinizden geçtiği gibi sövmekte özgürsünüz. Yeter ki yazın yorumlara sizi mutlu edene kadar uğraşırım.

Yaptığınız hiçbir şeyi atmayın:

Bu benim de yaptığım bir hata maalesef. Evet, biliyorum şu anda yaptıklarınız hiç de hoşunuza gitmiyor. Olsun atmayın. Zira ilerleme gösterdiğiniz zaman eski işlerinizle karşılaştırmak çok hoşunuza gidecek. Hatta bence en güzeli çalışmalarınızı tepesine tarih yazdığınız bir defterde toplayın. Bir yıl önce ne yapmıştım gibi şeyleri de seviyorsanız işlerinizi saklamayı unutmayın bence.

Yazının gidişatından da anlamışsınızdır ama yine de söyleyeyim. Derslerimizin sonuna geldik. Tabi ki bu kaligrafiyle ilgili yazdığım son yazı olmayacak. Sadece artık bu yazıyı okuyan sizi bir öğrenci olarak değil hobidaş olarak görüyorum ve size böyle hitap etmek daha çok hoşuma gidecek.

Ne ara buraya geldik?

Kaligrafi Nedir? Ne değildir?

Kaligrafi Dersleri “1”

Kaligrafi Dersleri “2”

Kaligrafi Dersleri “3”

Kaligrafi Dersleri “4”

Kaligrafi Dersleri “5”

Kaligrafi Dersleri “6”

Kaligrafi Dersleri “7”

Kaligrafi Dersleri “8”

CansuEceKılıç

sıkılmaktan sıkılmış bir öğrencimsi, tanıdığı herkesi bezdirdikten sonra bütün dünyayı darlamaya karar verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir