Merhablar, bu yazımda size kendi zevkinize göre sizin tarafınızdan yapılmış bir planner yapmayı öğreteceğim. Karşınızda Planner Yapımı “1”.

Neden Kendiniz yapasınız?

Bu soruyu ben de çoğunluk gibi kendime sordum ama benim kendi planner’ımın derdine düşmemin sebebi piyasadaki hiçbir ürünün veya bullrt journal fikrinin benim ihtiyaçlarıma karşılık vermemesiydi. Zira benim aradığım şey ara verilmeden devam eden aylar değil. Yeri geldiğinde günlük yeri geldiğinde not defteri gibi kullanabileceğiniz bir araçtı. Bu anlattığım tuhaf şeyler emin olun serinin devamında daha anlamlı olacak ama ben spesifik olarak kendi etkinlik defterinizi kendiniz tasarlamanız için bir kaç sebep vereceğim.

  • Kar Payı:

Bu oldukça önemli bir konu özellikle benim gibi öğrenciyseniz maksimum bir ay sıkılmadan kullanabileceğiniz bir şeye oldukça uçuk miktarlarda para ödemek canınızı sıkıyordur. Örneğin benim odamda heves edip aldığım dört tane bu işlevi görmeye çalışan farklı defter bulunuyor. Bunlara ödediğim para ise benim şu anda aldığım davul derslerinin bir aylık parasını çıkarmaya yetiyor. Kısacası daha az para ödeyip çok daha uzun süre kullanabileceğiniz bir şey tasarlamak varken neden ihtiyacınız olmayan bir şeye tonla para veresiniz.

  • Dil Sorunsalı:

Türkiye’de satılan planlama ürünleri genelikle Türkçe oluyor ama benim gibi birkaç işinizin diğer diller üzerinden işlemesi de büyük bir olasılık. Örneğin ben İspanyolca kursuna gidiyorum ama hocamız yabancı olduğu için İngilizce konuşuyoruz ve bir ödev verdiğine veya bir şeyin önemli olduğunu söylediğinde söylediklerini çevirmeye değil ayrıntılı bir şekilde not almaya bakıyorum. Kısacası böyle zamanlarda defterimde kullanacağım dilin de İngilizce olması benim işime geliyor. Kısacası istediğiniz her dilde her şeyi istediğiniz gibi yerleştirebilmeniz için kendi defterinizi kendi ihtiyaçlarınıza göre yaratmanız lazım.

  • Farklı İstekler ve İhtiyaçlar:

Bu bence en önemli madde. Sonuçta hepimiz farklı şeylere ilgi duyuyoruz ve normal planlama ürünlerinde gelen haftalık plan kısımları çoğumuzun işini görmüyor. Örneğin ben daha pratik daha dinamik ve bir ajandadan çok bir etkinlik defteri olan bir şey tasarlamak istiyorum. Tabi tasarlayacağınız defterin içi ile de sınırlı kalmıyor olay. Diyelim ki siz her gün suluboya ile bir şey çizmek veya defterinize çizim yapmak istiyorsunuz ama kağıtta sizi yönlendirecek kareler yerine düz çizgiler ve anında arkaya geçiren ve yırtılan bir kağıt var. Kendi defterinizi tasarlarsanız kağıdın kalınlığını seçebilir ve arka plandaki kağıdın nasıl olmasını istediğinize de karar verebilirsiniz.

Peki, Ne lazım?

Ben bu iş için Canva‘yı kullanıyorum. Canva canınızın istediği her şeyi rahatlıkla tasarlamanıza yarayan bir web sitesi. Kendilerinin çok hoş hazır dizaynları ve bir premium üyelikleri var. Ben bu yazı serimde preium’u kullanmamaya çalışacağım ki yukarıda da bahsettiğim düşük bütçe kriterimizi koruyabilelim. Tabi ki siz istediğiniz programla istediğiniz şeyi yapabilirsiniz be sadece kullandığım şeyi herhangi bir çıkar göz etmeden belirtiyorum. Bunun yanında benim de hala yana yakıla aradığım güzel bir kırtasiyeci amcaya/teyzeye ihtiyacınız olacak. Zira istediğimiz şeyi yapması oldukça zor ve benim pimpirikli bünyem teker teker uğraştığım sayfaların baskı sorunları yaşamasını istemiyor. Ayrıca çoğu baskı merkezinde gramajı oldukça iyi olan kağıtlar bulunuyor ama bunu yanında B4 gibi ilginç boyutlarda çalışıyorsanız ve belirli bir kağıt tipi istiyorsanız kendi kağıdınızı almanız gerek. Tabi kapak tipi ve seperatör tercih edip etmemenize göre de değişiyor ihtiyaç listeniz.

Ben bu seride ne kullanacağım?

Benim planım spiral kullanmak. Planladığım etkinlik defteri bir planlayıcıdan öte sıkıldığımda beni eğlendirecek bir şey olacak. Yani benim defterimde bildiğiniz klasik planlar yerine bulmacalar, boyama sayfaları, mevsimsel aktiviteler, okuduğum kitaplar, sevdiğim şarkılar ve sözleri yer alacak. Kısacası benim hedefim bir ajandadan çok bir arkadaş tasarlamak. Sayfaların arasında seperatörler bulunacak. Kapak içinse sepetatörleri kaplayacak şekilde kesilmiş bir mukavvanın üzerini hazırladığım sayfalardan biri ile kaplayıp sonrasında üzerini de şeffaf bir yapışaknla kapladıktan sonra (Kusura bakmayın adını unttum.) projemi bitirmeyi umuyorum.

Program Nasıl Kullanılır?

Bu blogu açarken bile binlerce kere kalp krizi geçirmiş biri olarak (Bana yardımcı olan herkese çok teşekkür ediyorum, az çektirmedim.) gönül rahatlığı ile bu programın kullanıcı dostu olduğunu söyleyebilirim. Bunun yanında birkaç programa daha ihtiyaç duyacaksınız. Kağıt fonu geliyor bunların başında. Bu kısım gerçekten biraz acılı. Ben noktalı kağıt kullanmak istedim ve internette tamamen verdiğiniz ölçülere göre belirli kalınlıkta noktalı kağıt oluşturmanızı sağlayan bir siteye rastladım ve ihtiyacım olan boyutlardan buradan bir sürü kağıt indirdim. Yalnız sorunum bunla çözülmedi. Zira kağıt programı pdf destekliyorken Canva jpg ve png gibi uzantıları destekliyordu. Ben de kolay bir şekilde internetteki binlerce dönüştürücüden birini kullanarak kağıdı dönüştürdüm ve Canva‘ya da yükledikten sonra istediğim arka planın üzerine yerleştirdim. Zaten programın içerdiği kalıp sayısı düşünülürse benim kadar takıntılı değilseniz bunları kullanmanıza bile gerek kalmayacak.

Yeni seri Planner Yapımı ‘nın ilk yazısının sonuna geldik. Kusuruma bakmayın bu seri Kaligrafi Dersleri serim gibi düzenli olmayacak çünkü ben projemde ilerledikçe ilerleyecek onun için bir bitiş tarihi vermem maalesef imkansız ama yine de sonraki yazımda görüşmek üzere diyorum.

Bu arada bu zımbırtaya bir isim bulamadım. Bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevinirim. İşimdeki ilerlememi de görmek isterseniz diye profilimi bırakıyorum.

https://www.canva.com/CansuEceKilic

Planner Yapımı “1”
Etiketlendi:             

CansuEceKılıç

sıkılmaktan sıkılmış bir öğrencimsi, tanıdığı herkesi bezdirdikten sonra bütün dünyayı darlamaya karar verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir