50 yıl önce bugün tarihin gördüğü en büyük hippi hareketi gerçekleşiyordu. Woodstcok ’69. Ne sonrasında yapılan bir festival ne Woodstock ’94 ne de Woodstock ’99 bu festival kadar başarılı olamadı. Ben de iyisiyle kötüsüyle bu festivalleri anlatmaya karar verdim. İşte Karşınızda Woodstock: 101.

Woodstock nedir?

Woodstock 3 günlük barış ve müzik sloganıyla yapılan gelmiş geçmiş en büyük müzik festivalidir. öncelikle 1969’da sonra 1994 ve 1999 da tekrarlanmıştır ama hiç bir festival Woodstock 69′ un başarısına ulaşamamıştır. Bu festival New York’un küçük bir kasabasında Michael Lang, John Roberts, Joel Roseman, Artie Cornfeld  tarafından düzenleniyor ve 15_18 Ağustos tarihleri arasında yer alıyor. Günümüzde efsane olaeak anılmasının en önemli sebebi ise etkinliğe katılım oranı.

Organizasyon:

Bu kadar büyük bir etkinliğin organizasyon aşaması da büyük olmuştur diye düşünebilirsiniz. Haklısınız da maksimum 50.000 kişi için gereken bütün hazırlıklar yapılmıştı. Organizatörler ve festivali düzenleyenler dahil bir milyona yakın bir kalabalık beklemiyordu. Kısacası ne yemek ne de diğer ihtiyaçlar kalabalığa yetecekti ama bu çiçek çocuklar için bir engel miydi? Şaşıracaksınız ama bir kısmı için evet. Günümüzde bu hippileri canlandırırken kafamızda barış ve sevgi için her şeyi yapabilecek insanlar olarak düşünüyoruz. Herhalde zaman geçtikçe daha çok biliniyor altmışların kıymeti. Yine de bu barış insanlarından bir kaçı kalabalıktan korkup geri döndüğünü de bu yazıya eklemek lazım ne de olsa bu kadar kalabalık bir etkinliğin iyi yönleri kadar korkutucu yönlerini de aktarmak bu yazının amacı.

Trafik:

İnsanlar bu üç günlük organizasyona resmen akın etmeye başladığında doğal olarak trafik de çok kötü etkilendi. Yollar kilometreler önceden tıkandı ve işin tuhaf tarafı hippiler arabalarını yolun ortasında bırakıp yürüyerek festival alanına ulaşmaya karar verdi. Kısacası trafik üç günlüğüne resmen felç geçirdi. İşin acı tarafı yolculardan birinin trafik nedeniyle ambulans alana ulaşamadığı için ölmesi oldu.

Ücretsiz Girişler:

Katılım beklenilenden 20 kat fazla olunca festival sahipleri bilet ile ziyaretçileri kabul etmek yerine önceden bilet almamış herkesi içeri saldı. Bu size şaşırtıcı gelebilir. Haklısınız da ama uçmuş bir milyona yakın genci hayal edin etrafınızda hangisinden nasıl para alacaktınız ki. Ayrıca yazının devamında da bu konuya özellikle değineceğim ama şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki konserler veren (Günümüzde bu festivalde konser veren her grup bir efsane.) gruplara ödenen paralar o kadar küçük miktarda ki eminim organizatörlere para bile kalmıştır.

Yemek ve Su Sıkıntıları:

Bir milyona yakın insandan bahsediyoruz. Yemek ve su sıkıntısının çıkmaması tuhaf olurdu bence. Buna rağmen festivale katılanların yardımlaşması bu konuda çok dikkat çekti. Buldukları malzeme ile yemek pişirmeye başladılar ve pişirdikleri yemekleri daha önce bir kere bile görmedikleri insanlarla paylaştılar. Tabi yeterli geldi mi? derseniz asla ama böyle zamanlar Woodstock’u daha unutulmaz yaptı mı? Kesinlikle.

Yağmur:

Woodstock New York’un küçük bir kasabası olan Woostock’ta 15-18 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşti. Tabi hepimizin kafasında oluşan bir görüntü var bu durumda. Güneş. Üzgünüm ama Woodstock’a katılan herkes yağmura maruz kaldı. Tabi önemli olan havanın güneşli veya yağmurlu olması değil ama yine de etkinlik alanının büyük bir tarla olduğunu düşünürsek yağmurun onları oldukça zorladığını söylemek mümkün. İşin ilginç tarafı ben bu yazıyı yazarken Türkiye ‘de de yağmur yağıyor.

Konserler:

Bu festivalin bu kadar ünlenmesindeki en büyük sebep tabi ki konserleri. Döneminin en ünlü ve en psikedelik gruplarını ağırlamış Woodstock Jefferson Airplane’den tutun The Who ‘ya altmışların ikonu olarak adlandırabileceğimiz çoğunluk oradaymış. Kafanızdaki Woodstock’u yıkmamak adına sanatçılara ödenen fiyatları buraya yazmayacağım ama gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki bu zamanın bilet paralarına eş değer o zaman sanatçılara ödenen para.

İki Doğum ve İki Ölüm:

Yazının önceki bölümlerinden birinde katılımcıların yemek pişirdiklerinden bahsetmiştim. Aynı şey sağlık ihtiyaçları için de geçerliydi. Doktorlar hemşireler ve ilk yardım eğitimi alan katılımcılar yolda beyin kanamasından ölen arkadaşlarından sonra oradakilerin hayatları için seferber oldu. Onların sayesinde Woodstock’ta iki doğum gerçekleşti. Düşünsenize bir doğmak için en ilginç yerlerden biri Woodstock değil mi? Ölmek için de öyle tabi.

Temiz Bırakın:

Yürüyebilmelerine bile şaşırdığımız hippiler festival alanında bir çöp bile bırakmadan terk etti Woodstock’u. Sonunda trafik de açılmıştı. Ayrıca altmışların son çılgınlığıydı bu etkinlik.

Son:

Her olay gibi Wodstock ’69 da bitti. Hatta gün itibariyle koskoca 50 yıl geçti üzerinden. Şimdi ne hippiler kaldı ne de onların en büyük mottoları (Peace and love) . Yetmişli yıllarla müzik, sertleşti( Her şeyden önce Beatles dağıldı (Hala üzgünüm.).) Hippilerin yerini “bad boy”lar aldı ama Woodstock macerası henüz bitmiş değildi. Adını lekeleyecek iki festival daha düzenlendi.

Woodstock ’94:

Festivalin 25. yılını kutlamak için yapılan etkinlikte Aerosmith vee Greenday gibi yine dönemin en ünlü grupları sahne aldı. Üstelik bu sefer müzik çeşitliliği de vardı festivalde 50’ye yakın grup sahne aldı zira bu etkinlikte. Şaşırtıcı şekilde bu festivalde de iki kişi öldü ama festival buna rağmen huzurla anıldı. Hatta bu etkinliğin de 25. yıl dönümü 12 Ağustos’ta kutlandı. Yalnız festival alanı o kadar çamurluydu ki katılımcılar festivalin adını Mudstock’a çevirdi ve çamur savaşı yaptı. Buna rağmen 1994’teki festivale 350.000 kişinin katılması altmışların ve onunla birlikte altmışların bütün umutların bittiğine kanaat getirmişti. Üstelik ücretsiz girişlerin yerini de yüz dolara yakın biletler almıştı. Hatta festival alanı bile farklıydı. Buna rağmen hiç bir şey 1999 daki felaket gibi değildi.

Woodstock ’99:

Gelelim bu festivallerin en olaylısına. Yüzlerce Dolar’a alınan biletlerle başladı sorunlar. Üstelik yağmur olaylarını önlemek için festivali Temmuz’a taşıdılar. Peki bu çözüm olacak mıydı? Asla. Bu seferde sıcaktan hiç daralmadıkları gibi daralacaktı insanlar. İşin acı tarafı organizatörler bu olayı kullanıp bir şişe suyu 4 Dolar’a satacaklardı. Çadırlardan bir sürü eşya çalındı ve bir sürü araç yakıldı. Yetmezmiş gibi bu görüntüler festivalin internet sitesinde katılımcıların izni olmadan yayınlandı. Böylece kadına taciz olayları da oldukça arttı. Öyle ki 44 kişi tacizden tutuklandı. Kısacası tam olarak bir felaketti Woodstock ’99. Öyle ki konserlerde bile eğlenemiyordu insanlar.

Neden 50. Yıl Dönümü Kutlanmıyor:

Ben de isterdim bu etkinliği bu yazıyı okuyan sizden ve yazan benden başka hatırlayanlar da olsun. Olacaktı da zaten Woodstock ’50 iki haftaya önceye kadar gerçekleşecekti bu etkinlik. Rengarenk bir posteri vardı hatta. Üstelik alınmış en yakın tarihlerde gerçekleşecekti 16-19 Ağustos arası. Tuhaf bir şekilde birden iptal edildi Woodstock 50′. İşin acı tarafı bu kararın yapılacak en doğru şey olmasıydı. Düşünsenize bir internet sitesi bile ortamın bütün güzelliğini silip süpürmüştü. Günümüzdeki sosyal medyayla hayal edin oluşabilecek felaketleri. Üstelik Jefferson Airplane’le bir tutabilir misiniz? Günümüzdeki herhangi bir grubu veya sanatçıyı. Ya da yağmurun altında konser verebilir mi bu insanlar.

Markalaşma:

Muhakkak orada burada Woodstock’un o güzel afişi ile süslenmiş t-shirtleri görmüşsünüzdür. Gözlerinizi de fiyat etiketinde kaybetmiş olma olasılığınız yüksek. Hatta sonra kesin şunları söylemişsinizdir. Woodstock t-shirtümüz olmasa da olur yüreğimiz hippi bizim. Düşünsenize kaç tane satıyorlar onlardan. Tahmin etmenize gerek yok ben hemen açıklayayım. Her yıl milyonlarca Dolar kazanıyor Woodstock markası.

Tabi bilemiyoruz Woodstock 50′ yapılsa bu bir felaket olur muydu?, 1999’daki festival neden bu kadar olaylı geçti? veya Neden etkinliğin sahipleri finansal olarak kullanmayı tercih etti Woodstock adını? ya da 1969’da hippiler sadece uçtukları için mi mutluydu? Yoksa ortam gerçekten anlatıldığı kadar güzel miydi? Bildiğimiz tek bir şey var o da bu dünyaya bir zamanlar onların getirmeye çalıştıkları şeyin gerektiği. PEACE & LOVE.

Woodstock: 101
Etiketlendi:

CansuEceKılıç

sıkılmaktan sıkılmış bir öğrencimsi, tanıdığı herkesi bezdirdikten sonra bütün dünyayı darlamaya karar verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir