Merhabalar, Bu yazımda belki de yazılmış en depresif kitaplardan biri olan Yalnız Gezenin Düşleri ‘ni inceledim.

Kendim için yazıyorum:

Jean-Jacques Rousseau aynen böyle bahsetmişti kitabından. Sadece kendi için yazdığını net olarak belirtmiş hatta kendi işini Denemeler ‘e kıyaslamış ve o kitabın insanlar için yazıldığını oysa Yalnız Gezenin Düşlerini tamamen kendisi için yazdığını söylemiştir.

Bohem Yaşantı:

Jean-Jacques Rousseau zamanında Fransa Krallığı için çalışmış ve sözde kraln sadık yardımcılarından biri haline gelmiştir. Tabi maalesef hayatı böyle kalmaz. Krallıktan suç işlemeden atılır. Bohem bir hayat yaşamak zorunda kalır ama toplumdan uzak durması da onunla ilgili dedikoduların son bulması için yeterli değildir. Kitapta da anlatıldığı gibi kendisi o istemediği halde hep gündemdedir ve hakkındaki kanılar da olumlu yönde değildir. Kitabın adı da bu yüzden Yalnız Gezenin Düşleri ‘dir. Birlikte gezebileceği biri yoktur çünkü. Evet, insan her zaman yalnızdır. Yalnız doğar ve yalnız ölürüz ama onun yalnızlığı bir kere daha pekiştirilmiştir. O da içini dökmeyi umarak bu kitabı yazar ve yüksek ihtimalle bunu kendisi bile kabul edemese bile kitap yayınlandıktan sonra insanlara iç dünyasını açtığı ve masum olduğunu anlattığı için topluma geri dönme umudu vardır.

Tuhaf Geziler:

Gezilerden bir iki tanesini resmen kan revan olarak tanımlamak yanlış olmayacaktır. Tabi günümüzdeki kadar kötü bir şey değildir orta çağda kan. Aksine sağlıklı insanlardan bile daha sağlıklı olsunlar diye kan alırlar. Hatta zaatüre gibi hastalıkları bile kan alarak tedavi etmeye çalışırlar. Ayrıca dinsel veya daha doğru bir söylemle batıl inançlara dayanarak kanın dışarı atılmasını kirli kanı atmak olarak görürler. Üstüne üstlük kirli kanın atılmasını ruhsal bir rahatlama ve temizlenme olduğunu düşünürler.

Derin Psikolojik analizler:

Jean-Jacques Rousseau bu kitapta önce kendisi sonra da tüm insanlık için derin analizler yapmıştır. Aslında bütün kitap analizler üzerinedir. Kralın yanındayken mutlu olmadığını ama mutlu olmadığını anlamamak için ısrar ettiğinden bahseder mesela. Bu çoğumuzun kendisiyle ilgili bu kadar rahat bir şekilde dışa vurabileceği bir gözlem değildir.

Çocuk Sorunsalı:

Jean-Jacques Rousseau bu kitapta çocuk özleminden bahseder. Tabi bütün kitap gibi bunun da kendi hayatında bir karşılığı vardır. Jean-Jacques Rousseau beş çocuğunu tek etmiştir. Sebeplerini açıklamama gerek yok zaten kitapta kendisi yeterince bahsetmiş. Sadece kitapta her şeyin bir dayanağı olduğu için bu bilgiyi de eklemek istedim.

Yalnız Gezenin Düşleri

CansuEceKılıç

sıkılmaktan sıkılmış bir öğrencimsi, tanıdığı herkesi bezdirdikten sonra bütün dünyayı darlamaya karar verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir